Dlaczego obchodzimy Dzień Kobiet?

święto kobiet

To, że Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca wie raczej każdy, ale czy zastanawialiście się kiedyś, po co nam to święto? Dlaczego w kalendarzu istnieje dzień, w którym każda kobieta obchodzi swoje święto? Może Was zaskoczę, ale mam więcej niż jedną odpowiedź na te pytania. Jak już zapewne wiecie z mojego wcześniejszego wpisu walentynkowego, jestem totalną zwolenniczką świętowania i to samo tyczy się Dnia Kobiet. Poznajcie mój punkt widzenia!

Metronalia pierwowzorem Dnia Kobiet

Historia Dnia Kobiet, obchodzonego obecnie 8 marca, sięga czasów starożytnego Rzymu, gdzie nie 8, a 1 marca obchodzone było święto zwane Matronaliami. 1 marca był uznawany za pierwszy dzień wiosny, odrodzenia, płodności i tego właśnie dnia kobiety grały pierwsze skrzypce! Były obdarowywane prezentami i kwiatami przez swoich mężów, biesiadowały i modliły się do bogów o szczęście w małżeństwie. Święto to uznawane jest więc za pierwowzór obecnie tak znanego i popularnego Dnia Kobiet, które obchodzimy co roku, lecz lepiej znana i bliższa naszym czasom jest inna sytuacja, która to na dobre zakorzeniła Dzień Kobiet w kalendarzach na niemal całym świecie.

Dzień Kobiet efektem walki o równouprawnienie?

Tak naprawdę, to historia Dnia Kobiet nie jest wcale tak wesoła i kolorowa, jakby się mogło wydawać. Jak wspomniałam wyżej, to Metronalia uznawane są za pierwowzór Dnia Kobiet, lecz to historia z początku XX wieku sprawiła, że Dzień Kobiet stał się tak popularny. Mowa tutaj o sytuacji, która wydarzyła się w jednej z Nowojorskich fabryk, w której to w wyniku pożaru zginęła ponad setka kobiet. To straszne wydarzenie jest przykrym i niespodziewanym skutkiem buntu kobiet pracujących za marne grosze w fabryce. Były to czasy, w których o równouprawnieniu nie było mowy. Kobiety nie miały prawa głosować, studiować, czy nawet decydować same o sobie, bo to mężczyzna decydował o wszystkim. Z racji narastającego buntu, pewnego dnia, w Nowym Jorku, kobiety postanowiły rozpocząć strajk i domagać się równego traktowania. Właściciel wspominanej fabryki nie wiedział, jak powinien się zachować w tak nowej i niespodziewanej sytuacji i postanowił zamknąć strajkujące kobiety w fabryce. Niefortunny zbieg okoliczności sprawił, że w tym czasie wybuchł pożar, a kobiety zginęły stając się jednocześnie symbolem siły i walki o prawa kobiet.

Pomimo że sytuacja ta wydarzyła się w Nowym Jorku, to jednak nie w Ameryce, a w Danii po raz pierwszy ustanowiono święto kobiet, które było symbolem ich równości i kierowanego w ich stronę wsparcia.

Jak dzisiaj obchodzimy i postrzegamy Dzień Kobiet?

Pomimo że historia Dnia Kobiet nie należy do przyjemnych i wiąże się z dość przykrymi emocjami, to dzisiaj zdecydowanie nie postrzegamy tego święta w ten sposób. Jest to święto radosne, piękne, wiosenne, a jego symbolem najczęściej są wręczane tego dnia kobietom goździki i tulipany. Sytuacja kobiet (niestety nadal nie na całym świecie) wygląda obecnie zupełnie inaczej, dlatego też nie wiążemy 8 marca z przykrymi i negatywnymi zdarzeniami.

Kobiety pomimo swojej niewątpliwej siły są w większości delikatne i wykazują się szeregiem cech typowych dla siebie, tak samo, jak mężczyźni również mają typowe dla siebie cechy i zachowania. Jesteśmy różni, ale różnice te połączone razem tworzą piękną całość i doskonale się uzupełniają! Dzisiaj Dzień Kobiet jest traktowany jako moment, w którym doceniamy kobiety, ich troskę, czułość i zaangażowanie. To dzień, w którym wszystkie razem, jak jedna drużyna, czują się docenione, ważne i wyjątkowe (choć powinny czuć się takie także na co dzień :)) To doskonała okazja, do sprawienia swojej ukochanej kobiecie przyjemności, którą może być na przykład chwila dla siebie i relaksujący masaż. Ręka do góry, która by tego nie chciała? 😀

Panowie! Nie zapominajcie o kobietach, które wprowadzają do Waszego życia uśmiech, miłość i energię, a Panie – bądźcie dla siebie życzliwe i to nie tylko od święta!

You Might Also Like

10 Comments

 1. Żukowski

  Świetne zdjęcia 😉 lubię czytać Twoje wpisy mają taką świetną energię

  1. Kamila

   Dziękuję! Bardzo mi miło, wpadaj po więcej! <3

   1. Zuk

    Obserwuję na bieżąco. Miłego wieczoru 😉

 2. Agnieszka

  Piękny komentarz na koniec 🙂 nie wiedziałam o tych historiach i teraz dzień kobiet w moich oczach wygląda zupełnie inaczej 🙂

  1. Kamila

   <3 to prawda, też inaczej spojrzałam przez to na Dzień Kobiet!

 3. Anka

  W sumie nie zastanawiałam się czemu obchodzimy Dzień kobiet bardzo dobry artykuł dziękuje:)

  1. Kamila

   Cieszę się, że Ci się spodobał! 🙂

 4. Jacuś

  Bardzo fajnie napisane! Masz talent do tego!!! 😀

Leave a Reply